LIBERA PRACTICA

Primul forum
Reguli forum
Va rugam nu solicitati prin intermediul forumului numarul de credite pe care le aveti. Pentru lista documentelor necesare eliberarii/reavizarii Certificatului de Membru, accesati site-ul.

Re: LIBERA PRACTICA

Mesajde moderator1 » Vin Apr 01, 2011 1:22 pm

Lungu Camelia scrie:Buna ziua,
Am terminat postliceala de asistenti medicali in 2006 la Piatra Neamt. nu am practicat pana in prezent. as vrea anul acesta sa ma angajez, dar pana o sa-mi gasesc un post de asistent medical, imi este frica ca o sa-mi expire dreptul de libera practica (din cate stiu eu, acest drept il pierzi dupa 5 ani de la terminarea scolii). intrebarea mea este: unde trebuie sa dau acest examen si ce acte imi trebuie? Multumesc anticipat pentru raspuns. Camelia Lungu

Buna ziua,

Din cele expuse de d-voastra reiese ca in acest moment va puteti exercita profesia de asistent medical. Dupa implinirea celor 5 ani de la terminarea scolii, fara a va exercita profesia, va puteti adresa filialei OAMGMAMR de care apartineti, pentru a face o solicitare de reatestare a competentei profesionale. Veti fi repartizata de filiala, intr-o unitate sanitara pentru efectuarea unui stagiu practic, iar dupa promovarea acestuia veti sustine o proba teoretica in termen de 60 de zile. Mai multe informatii puteti gasi in Metodologia de reatestare a competentei profesionale a asistentilor medicali generalisti, moaselor si asistentilor medicali din Romania, aparuta in Monitorul Oficial nr 58/26.01.2010.
moderator1

Mesajde Lungu Camelia » Joi Mar 17, 2011 3:11 pm

Buna ziua,
Am terminat postliceala de asistenti medicali in 2006 la Piatra Neamt. nu am practicat pana in prezent. as vrea anul acesta sa ma angajez, dar pana o sa-mi gasesc un post de asistent medical, imi este frica ca o sa-mi expire dreptul de libera practica (din cate stiu eu, acest drept il pierzi dupa 5 ani de la terminarea scolii). intrebarea mea este: unde trebuie sa dau acest examen si ce acte imi trebuie? Multumesc anticipat pentru raspuns. Camelia Lungu
Lungu Camelia

Mesajde admin » Mie Ian 05, 2011 10:05 am

Creditele le putetia cumula participand la cursurile organizate de filiala.
Lista cursurilor o gasiti pe site: http://www.oammrbuc.ro/pagina.php?id=290&m=40
admin
Administratorul site-ului

LIBERA PRACTICA

Mesajde PATRICIACRETU74 » Lun Dec 13, 2010 11:55 am

BUNA ZIUA,
MA NUMESC CRETU PATRICIA,AM LIBERA PRACTICA LA ZII SI CREDITELE;
AM LUCRAT LA SPITALUL SF.IOAN,BUCURESTI,SECTIA BLOC OPERATOR UROLOGIE TIMP DE APROXIMATIV 15 ANI.
DE 1 LUNA AM IESIT DIN SISTEMUL SANITAR PENTRU O PERIOADA NEDETERMINATA DAR VREAU SI EU SA STIU CUM SE PROCEDEAZA IN CONTINUARE CU LIBERA PRACTICA. VREAU SA AM LIBERA PRACTICA LA ZII,SA COTIZEZ (DACA SE POATE SI CUM?)SI SA FIU MEMBRA IN CONTINUARE.(PENTRU ORICE EVENTUALITATE ).CUM POT OBTINE CREDITE IN CONTINUARE?
VA MULTUMESC.
PATRICIACRETU74

Înapoi la Primul forum